04:58

جمعه ، 9 مهر ، 1395

کدام قزوین؟

پیشینه تاریخی

استان قزوين يكي از كهن ترين حوزه هاي تمدني فلات ايران است كه سابقه سكونت و يكجا نشيني در آن به نه هزار سال پيش مي رسد. منازل مسكوني، معابد، كارگاههاي صنعتي كوچك، انبارهاي غلات، نظام اجتماعي و ... از ويژگيهاي محوطه هاي پيش از تاريخ در دشت قزوين و كوهپايه هاي آن است. منطقه كاسپين كه از روزگاران پيشين سرزميني آباد و پرجمعيت بود در زمان ساسانيان مورد توجه قرار گرفت و با بناي شهرستان شاپوري به مركزي نظامي تبديل شد.

بیشتر بخوانید ...

عکس خانه

پیوندها

لزوم توجه به هویت معماری قزوین

شهر قزوین با وجود پیشینه غنی در معماری و مشهور بودن به «بهشت معماری اسلامی» این روزها متأسفانه در زمینه معماری شرایط مناسبی ندارد و دچار ضعف شده است به طوری که گنبد‌‌‌‌‌‌، گلد‌‌‌‌‌‌سته، طاقچه‌های سنتی و پنجره‌های اُرسی در این شهر، جای خود را به ساختمان‌های بی‌روح فلزی و مستطیلی شکل داده است.

حجت: داشتن معماری ایرانی خواب و خیال است

در یک مناظره تلویزیونی

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و مهدی حجت، سرپرست سابق سازمان میراث فرهنگی و عضو سابق دوره چهارم شورای شهر تهران در یک مناظره تلویزیونی درباره معماری امروز کشور صحبت کردند.

تیشه بر ریشه آثار تاریخی سیستان و بلوچستان

مروری بر سابقه و قدمت هر سرزمین با بررسی و پایش آثار تاریخی و ابنیه باستانی به جای مانده از گذشتگان آن سرزمین صورت می گیرد.

ضرورت برخورد قاطع دستگاه قضا با تخریب‌کنندگان میراث تاریخی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: برخورد قاطع دستگاه قضا با تخریب‌کنندگان آثار میراث‌فرهنگی می‌تواند کمک زیادی به حفظ و مراقبت از آثار ملی کند.

بافت تاریخی قزوین کجاست؟

قزوین، شهری است که دوران تاریخی بسیاری را پشت سر گذاشته و یادگاران بسیاری از این گذشته پر فراز و نشیب را در خود حفظ کرده است...

٤٨هزار سند تاریخی کشور در دولت احمدی‌نژاد گم شده است

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز:

جلسه انجمن میراث فرهنگی استان البرز، پنجشنبه ٢٨آبان با حضور، معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث‌فرهنگی کشور، مدیرکل امور موزه‌های کشور، استاندار البرز، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز و جمعی از مدیران در استانداری البرز برگزار شد.

ابهام در واگذاری بناهای تاریخی

ابهام در واگذاری بناهای تاریخی

بناهای تاریخی شهرهای گلستان قربانی بی‌تدبیری‌

بناهای تاریخی گرگان در حالی یکی پس از دیگری هویت و فرهنگ خود را زیر تیغ ناآگاهی شهرداری از دست می‌دهند که در برنامه ششم توسعه موضوع تفیض اختیار آثار و بناهای تاریخی شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر به شهرداری‌ها مطرح شده است.

سرقت‌های دنباله‌دار در بناهای تاریخی تهران!

«پس از سرقت‌های سریالی و دنباله‌دار مجسمه‌ها و تندیس‌های شهر تهران، این‌بار سارقان سراغ تزئینات تاریخی پایتخت آمده‌اند و در سکوت، تاکنون به بیش از پنج خانه و بنای تاریخی دستبرد زده‌اند.

مسجدی که گلدسته‌اش را هم خراب کردند!

هر چند زمان‌های دقیق تخریب و توسعه را فراموش کرده‌اند، اما از همان ابتدا می‌گویند بخشی از مسجد در سال‌ها قبل برای توسعه‌ی خیابان تخریب شده است، حتی گلدسته‌های مسجد را هم تخریب کرده‌اند!

استاد مرمت دانشگاه هنر اصفهان در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

استاد مرمت دانشگاه هنر اصفهان در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

تخریب بافت تاریخی جلفای اصفهان به دلیل ساخت آپارتمان

ایلنا: نه تنها ایجاد ترک در ساختمان‌ها و عدم توجه به مرمت این بافت تاریخی نگرانی ایجاد کرده است، بلکه شاهدیم به دلیل ایجاد سود، خانه‌ها را تخریب و به جای آنها آپارتمان‌های چند طبقه می‌سازند.

رویکرد جهانی به احیای بناهای تاریخی چیست؟

تحول در سیاست‌ها و رویکردهای حفاظت، فضایی جدید برای فعالیت‌های این جریان فراهم کرده است. توسعه قلمرو و فعالیت حفاظت از بناهای منفرد به تمامیت بافت از یکسو و توجه همزمان به میراث فرهنگی و طبیعی از سوی دیگر، تحول رویکرد در استفاده مجدد از بناها و آثار تاریخی، گرایش به تجدید حیات کارکردی، استفاده اقتصادی موثرتر از بناهای تاریخی و توجه به صنعت گردشگری به منزله فرصتی برای توسعه و رشد اقتصادی ساکنان یا مجاوران مناطق تاریخی از مهم‌ترین این تحولات به شمار می‌رود.

در جشنواره تجلیل از تهران‌پژوهان مطرح شد

در جشنواره تجلیل از تهران‌پژوهان مطرح شد

"اودلاجان" را نجات دهید

یک پژوهشگر تهران قدیم از احمد مسجدجامعی خواست به میدان قدم بگذارد و بافت تاریخی «اودلاجان» را از شیره‌کش خانه به یک محله اصیل در تهران مانند آنچه در گذشته بوده برگرداند.